PRVÉ   SLOVENSKÉ   LITERÁRNE   GYMNÁZIUM V REVÚCEJ

Beseda s Ingrid Lukáčovou a Dalimírom Stanom

Dňa 8.10.2015 našu školu navštívili dvaja ctení hostia, a to spisovateľ Dalimír Stano a spisovateľka Ingrid Lukáčová. Už po ich usadení na stoličky sme vedeli, že bude zábava. Aj keď sa na besede zúčastnili v tejto dvojici prvý krát, boli zohraní a vzájomne sa dopĺňali. Počas besedy nám čítali svoju tvorbu, v ktorej prevažovala poézia. Aj keď nás baví skôr próza, vypočuli sme si ich tvorbu radi a určite si každý,kto chcel, mohol zobrať z ich tvorby rady pre tú svoju. Tak to malo pre nás nie len estetický zážitok, ale aj praktický.

 

Opýtali sme sa : Ingrid Vieme o Vás, že ste viedli divadlo. Ako ste sa dostali od poézii k divadlu ?

Keď som robila učiteľku, mala som rôzne orientovaných žiakov. Chcela som ich naučiť pekne tvoriť a písať. Žiaci v našom súbore Malý Div boli príliš utiahnutí a hanbliví. Rozhodla som sa, že s nimi začnem písať texty sama. Tak žiaci hrali to, čo sami vytvorili a to malo na nich dobrý vplyv. Dostali priestor na sebarozvoj a sebarealizáciu. Samozrejme som ich viedla, domýšľala im texty a upravovala. Dokonca som tam mala žiaka, pre ktorého slovenčina bola more štvoriek. Toho to tiež posunulo a to bol pre mňa úspech. Vidieť ako tvoria, ako ich to baví, ako sami chcú. Spoločnými silami sme vytvorili výsmech mestu-satiru : Ako sa v Sečvánii drieme. Táto hra mala veľký úspech, hrali ju asi 11 žiakov a boli sme s ňou v rôznych mestách (Vranov, Trebišov, Michalovce).

Boli ste učiteľka, pôsobili ste v Matici slovenskej a taktiež ste viedli divadlo. Čo vás bavilo najviac ?

Mala som rada všetko, pretože to bolo prepojené. Moja láska k tvorivému životu, radosť z rozdávania sa, láska k literatúre, tvorbe a umeniu.

 

Dalimír Odkiaľ ste ?

To je všetko na internete,ďalej.

 

Ako sa sa zoznámili s Ingrid ?

Ak si dobre pamätám, zoznámili sme sa v Spolku slovenských spisovateľov.

 

Čo vás inšpiruje/inšpirovalo k tvorbe ?

Čítanie Holana. To tam napíš. Taktiež mám napísať, že Dali ma výbornú pamäť. Nepamätá si len 4 veci a to mená,čísla, tváre .. A na štvrtú zabudol.

Fotogaléria

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Translate »