PRVÉ   SLOVENSKÉ   LITERÁRNE   GYMNÁZIUM V REVÚCEJ

Známe tváre, ktoré vyštudovali u nás

Prvé slovenské literárne gymnázium bolo otvorené symbolicky v rovnaký deň ako pôvodné Prvé slovenské gymnázium, teda 16. septembra v roku 1997, na 135. výročie jeho otvorenia. Podnet na vznik takejto vzdelávacej inštitúcie dal Spolok slovenských spisovateľov a jeho duchovným otcom sa stal spisovateľ Ján Majerník.

Od svojho počiatku sa škola zameriava na rozšírené vyučovanie slovenského jazyka, literatúry a literárnej tvorby. „Za 20 rokov existencie školy opustilo jej brány veľa absolventov, ktorých mená nie sú neznáme,“ uviedla pre spravodajský portál Revúca 24 riaditeľka Prvého slovenského literárneho gymnázia (PSLG), Ľuboslava Lacjaková.

„Medzi známych absolventov patria Július Barczi – riaditeľ Múzea Betliar a Krásna Hôrka a súčasne námestník generálneho riaditeľa SNM, Tímea Mátéová – zástupkyňa riaditeľa Múzea Betliar a krásna Hôrka, Katarína Birková – moderátorka RTVS, Martina Kvačkajová – redaktorka RTVS, vedúca vysielania, či Alexandra Polovková – riaditeľka Post Bellum,“ vymenovala Lacjaková.

„Ďalej sú to Marika Smoroňová – laureátka mnohých literárnych súťaží, autorka básnických zbierok, Ján Bavala – herec (Praha), alebo Cyril Siman zo Slovenského hydrometeorolo­gického ústavu a mohla by som menovať ešte mnohých, ktorí sa napriek mladému veku dokázali presadiť najmä v oblasti kultúry,“ dodala pani riaditeľka.

Zdroj: Dnes24.sk

Translate »